Szkoła rodzenia

baby-1216321-mW dzisiejszych czasach coraz rzadziej mamy do czynienia z przypadkowymi zajściami w ciąży. Dzieci są planowane i wyczekiwane, a rodzice podchodzą do swojej roli świadomie i przygotowują się do niej od dłuższego czasu. Z tego powodu aktywnie uczestniczą w rozwoju dziecka od momentu jego poczęcia. Bardzo skrupulatnie podchodzą też do jego przyjęcia na świat oraz jednego z najpoważniejszych wydarzeń w życiu jakiem jest poród. Chcą przygotować się do tego, aby przejść przez poród sprawnie i w miarę bezboleśnie, a także być przygotowanym na pojawienie się nowego członka rodziny, tego w jaki sposób go pielęgnować oraz jak się nim opiekować. Nie chcą w momencie pojawienia się dziecka na świecie czuć się bezradnymi i pozostawionymi samymi sobie ze swoimi pytaniami i wątpliwościami. Warto więc odpowiedzieć na te potrzeby i skierować swoją ofertę właśnie do rodziców oczekujących dzieci. Dobrym pomysłem na biznes może być więc otwarcie szkoły rodzenia.

Wybór miejsca

Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w nieco większych miastach, w których brak takich placówek. Szkoły rodzenia zazwyczaj znajdują się w bardzo dużych miastach w pobliżu szpitali położniczych. W wielu nieco jedynie mniejszych miejscowościach brak tego typu placówek. Tymczasem jeśli rodzice mieliby wybór z pewnością korzystali by z oferty szkoły zlokalizowanej na miejscu. Warto więc dobrze rozważyć lokalizację. Miasto nie powinno być zbyt małe, a lokalizacja dogodna np. w pobliżu przystanku autobusowego, w centrum miasta, w bliskiej okolicy przychodni itp. Poza miejscem ważny jest także wybór odpowiedniego budynku. Powinna się w nim znaleźć sala wykładowa, sala do ćwiczeń oraz chociaż niewielkie miejsce na biuro i księgowość.

Personel

Musimy pamiętać o tym, że w tym co robimy musimy być specjalistami. Z tego powodu musimy zatrudnić odpowiedni personel i stale współpracować z położnymi , ginekologami, pediatrami, psychologami itd.). Przekazywana w naszej szkole wiedza i umiejętności muszą być bowiem fachowe i merytoryczne oraz podane w przystępny dla laików sposób. Poza przekazaniem owej wiedzy oraz nauczeniem przyszłych rodziców wielu cennych umiejętności niemniej ważne jest zapewnienie im wsparcia psychicznego.

Opracowanie planu zajęć

Ważne jest także kompleksowe przygotowanie planu zajęć w naszej szkole rodzenia, dzięki któremu przyszli rodzice będą przygotowani do wspólnego przechodzenia poszczególnych etapów ciąży, samego porodu, jak i pierwszych wspólnych chwil z dzieckiem. Plan taki powinien obejmować między innymi przebieg ciąży, objawy zwiastujące poród oraz postępowanie w momencie ich wystąpienia, poród w(w tym rodzaje porodów), okres połogu, oraz pielęgnacje i opiekę nad noworodkiem (w tym techniki karmienia piersią). Ponadto w zakresie zajęć powinny się również znajdować liczne zajęcia praktyczne, a więc ćwiczenia fizyczne skierowane na mięśnie krocza, miednicy, kręgosłupa, ćwiczenia oddechowe, a także praktyczne zajęcia dotyczące opieki nad noworodkiem np. jego przewijania czy kąpieli. Ponadto warto zapoznać rodziców z całą sytuacją, a więc pokazać im szpital czy sale porodowe.

Rezultat powinien być taki, że rodzice są w miarę spokojni i dobrze przygotowani do porodu oraz zadowoleni z naszej pomocy na tyle, aby chcieli przekazywać informację o naszej szkole innym spodziewającym się dziecka się rodzicom. Choć poza marketingiem szeptanym nie można oczywiście zapominać o innych formach reklamy.

 

Dodaj komentarz