Szkoła tańca

Taniec głównie za sprawą emitowanych ostatnimi czasy w telewizji programów staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Dzieci, nastolatki, a także osoby w bardziej zaawansowanym wieku nagle poczuły w sobie chęć do odkrywania swoich tanecznych talentów. Wszystko wskazuje na to, że jest to dobry czas, aby otworzyć szkołę taneczną. Moda na taniec trwa i najprawdopodobniej ten trend będzie utrzymywał się jeszcze przez długi czas.

Kiedyś i dziś

Oczywiście szkoły tańca istniały już znacznie wcześniej. Zazwyczaj jednak ich program ograniczał się do walca wiedeńskiego, angielskiego, rumby, cza-czy, ewentualnie koków, które mogły być wykorzystane podczas tańca weselnego. Obecnie głownie właśnie za sprawą tancerzy promowanych w mediach oczekiwania wobec szkoły tańca są znacznie większe. Toteż i oferta powinna być znacznie szersza. Może się w niej zawierać popularna ostatnio zumba, ale też taniec klasyczny, tango argentyńskie, hip hop, taniec nowoczesny, , samba, funky, dancehall, breakdance, salsa, a nawet taniec brzucha itd. itd.

Niezbędna orientacja w temacie…

Jeśli decydujemy się na założenie szkoły tańca nie oznacza to od razu, że musimy być mistrzami parkietu. Powinniśmy jednak mieć o tańcu jako takie pojęcie oraz cały czas dokształcać się i orientować się w najnowszych trendach. Odpowiednia wiedza i pewne umiejętności pozwolą nam bowiem na zatrudnienie, wyselekcjonowanej grupy, wykwalifikowanych instruktorów. Muszą się oni bowiem odznaczać nie tylko umiejętnościami, ale posiadać też pewną pasję oraz przede wszystkim podejście pedagogiczne.

i podpatrzenie działań konkurencji

Zanim zdecydujemy się na założenie własnej szkoły tańca musimy wcześniej wnikliwie przyjrzeć się konkurencji. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno profesjonalne szkoły tańca kierowane do mniej i bardziej tancerzy, którzy jednak chcą w przyszłości tańczyć na zawodowym poziomie, jak też niewielkie szkółki, przypominające osiedlowe kluby taneczne. Naszym zadaniem jest dostrzeżenie w tym miejscu luki i stworzenie szkoły, która się w tą lukę wpasuje. Warto przede wszystkim rozeznać się, jakie style taneczne cieszą się największym zainteresowaniem. Jeżeli ma to być szkoła położona nieopodal klubu fitness to może warto w swej ofercie postawić właśnie na takie tańce jak zumba, hip hop czy taniec brzucha. Możemy także postawić przede wszystkim na ofertę dla par i zdecydować się na taniec klasyczny czy nowoczesny.

Dobry plan to połowa sukcesu

Kiedy mamy już za sobą rozeznanie rynku musimy określić szczegółów swój plan i cel działania. Musimy ustalić, czym nasza oferta będzie odróżniać się od innych, tak abyśmy byli w stanie przyciągnąć jak największa liczbę klientów. Przyciąganie to zaś zależy od szeregu różnych czynników. Od tego w jakim miejscu, zamierzamy otworzyć naszą szkołę, od oferty jaką zaproponujemy, a przede wszystkim jej wszechstronności. Na nasz sukces będą się także przekładały odpowiednie działania marketingowe oraz profesjonalizm zarówno nasz w zarządzaniu szkołą jak i naszej kadry w prowadzeniu zajęć.

Lokalizacja

Jeżeli chodzi o wybór miejsca, to w dużym stopniu jest on uzależniony od docelowej grupy do której chcemy trafić. Oczywiście każdy chciałby mieć szkołę w centrum miasta, gdzie łatwo dostać się każdym środkiem komunikacji czy nawet pieszo. Jeśli jednak w centrum znajduje się już pięć czy nawet więcej tego typu szkół być może warto wziąć pod uwagę także inne opcje. Jeżeli naszą ofertę chcemy kierować przede wszystkim do uczniów i młodzieży, to być może warto swoją szkołę otworzyć nieopodal którejś z szkół publicznych, młodzieżowego domu kultury itp. Jeżeli naszą ofertę chcemy kierować do amatorów: pań (bo nie da się ukryć, ze wśród uczestniczek kursów jest zdecydowana większość kobiet) i par powyżej 20 roku życia to można założyć szkołę na jakimś większym osiedlu, gdzie łatwo będzie się dostać również na piechotę. Mimo wszystko warto jednak umieścić w swojej ofercie coś dla dzieci. Jest bowiem duża szansa, że rodzice przyprowadzający swoje pociechy na zajęcia również po pewnym czasie załapią tanecznego bakcyla. Jeżeli w naszej miejscowości znajduje się jakiś zakład produkcyjny zatrudniający setki lub jeszcze lepiej tysiące osób być może warto otworzyć szkołę w jego okolicy i to właśnie do jego pracowników skierować swoją ofertę. Możemy wtedy wejść z daną firmą w program partnerski. Po podpisaniu umowy możemy prowadzić kursy dla pracowników w zamian za zryczałtowane wynagrodzenie.

Lokal

Jak wyglądają wszystkie kwestie techniczne? Nie wystarczy bowiem oczywiście tylko odpowiednie usytuowanie szkoły, musimy też posiadać odpowiedni lokal. Lokal powinien być tak zaadaptowany, aby można było wydzielić w nim nie tylko salę taneczną, ale też toalety, szatnię oraz chociaż niewielką kawiarenkę. Najwięcej uwagi należy poświęcić samej sali. Niezwykle istotną rolę w przypadku sali odgrywa przede wszystkim podłoga. Może ona być wykonana z niezbyt śliskich paneli. W przypadku wynajmowanych lokali warto zdecydować się na rozwijaną podłogę z brytów gumy. Ponadto warto zainwestować także w drążki, lustra i wszelkie inne akcesoria niezbędne do ćwiczeń. Bardzo ważna jest także odpowiednia wentylacja sali. Najlepiej, żeby było to pomieszczenie klimatyzowane.

Wszystko to wiąże się oczywiście z dosyć wysokimi kosztami. Szkoła taneczna to jednak biznes, w który należy sporo zainwestować i który należy na bieżąco łożyć (wynajęcie i adaptacja sali, opłaty za jej użytkowanie, wynagrodzenia dla instruktorów, opłaty za prawa autorskie od wykorzystywanych podczas zajęć utworów, koszty reklamy itd.), ale który przynosi też całkiem wymierny dochód.

Oferta

Oferta jak już zostało wspomniane powinna być bogata, wszechstronna uwzględniająca zarówno nowoczesne (zumba, dancehall, hip hop) jak i bardzie tradycyjne trendy (taniec klasyczny, taniec latynoamerykański). Kiedy damy się poznać z dobrej strony, a klienci zafascynują się tańcem w naszej szkole jest duża szansa na to, że po zakończeniu jednego kursu zapiszą się na kolejny. W ofercie powinny się znaleźć zarówno propozycje dla dzieci i młodzieży, jak też dla osób pracujących oraz seniorów.

Marketing i promocja

Marketing może być wszechstronny i opierać się na różnych formach. W dzisiejszych czasach to przede wszystkim atrakcyjna wizualnie i sprawnie działająca strona internetowa. Powinna jednak być ona poparta innymi formami takimi jak rozwieszone w różnych częściach miasta plakaty, rozdawane co jakiś czas ulotki, marketing szeptany oraz polecenia itp.

Profesjonalna kadra

Jeżeli chodzi o profesjonalizm to bardzo istotny jest dobór instruktorów tanecznych. Powinni to być ludzie z pasją, umiejętnościami, odpowiednim podejściem pedagogicznym, potrafiący wprowadzić na zajęciach pozytywną atmosferę. Swoim talentem, osobowością i charyzmą dobrzy instruktorzy potrafią bowiem sprawić, że sala jest niemal zawsze pełna kursantów oraz pozytywnych wibracji.

Dodaj komentarz