Własna działalność w formie samozatrudnienia

entrepreneur-593378_1280

Dzisiejszy rynek pracy pozwala bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość wszystkim tym, którzy ciągle na rynku pracy się nie odnaleźli i wciąż tej pracy nie mają. Coraz więcej firm dzisiaj zatrudnia i poszukuje pracowników. Niestety, ale zmieniają się trochę oczekiwania pracodawcy wobec pracowników. Coraz trudniej również znaleźć zatrudnienie w oparciu o klasyczną i bezpieczną umowę o pracę. W związku z ogromnymi kosztami związanymi z zatrudnianiem na tą formę współpracy firmy poszukują pracowników, którzy zdecydują się na własną działalność, czyli pracę w formie samozatrudnienia. Samozatrudnienie to wiele zalet tak naprawdę, przy czym największą jest to, że można zarobić lepiej i więcej. Można też samemu decydować o własnej pracy, ale pracodawca, czy w tym wypadku zleceniodawca zapewnia ciągłość jej wykonywania i zapewnia również tej pracy odpowiedni dostatek. Bo praca na samozatrudnieniu wiąże się też z tym, że pracownik ponosi koszty ZUS i podatku dochodowego po swojej stronie. I tak jednak bardziej opłaca się dać pracownikowi na te koszty pieniądze, aniżeli płacenie ich do tych urzędów we własnym zakresie. Poza tym samozatrudnienie ma jeszcze jedną ogromną zaletę, ale dla firm zlecających czyli pracodawców. Eliminuje to jakiekolwiek chęci przebywania czy nadużywania przez pracownika L4, czyli zwolnienia chorobowego. Bo w tym wypadku nikt oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za to zwolnienie nikomu nie zapłaci. A świadczenie z ZUS jest nieproporcjonalne i w żaden sposób nie porównywalne do tego, które uzyskuje się z umowy o współpracę.
Decydując się na samozatrudnienie należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim o tym, że współpraca z jakąkolwiek firmą w takiej formie oznacza, że samemu trzeba zadbać o wszystko, co związane z własną firmą. Bo można myśleć co się chce, ale prawda jest taka, że prowadzi się swoją własną firmę. A własna firma to również własna za nią odpowiedzialność. Wobec tego nie będzie się można tłumaczyć niewiedzą albo zrzucić odpowiedzialności na zleceniodawcę, jeśli na przykład coś w Waszej działalności okaże się być tak jak nie powinno. Będąc przedsiębiorcą trzeba zająć się wszystkim samemu. Począwszy od prowadzenia księgowości, rozliczeń z urzędami a na płatności podatków i składek ubezpieczeniowych kończąc. Ponadto trzeba pilnować się terminów i pamiętać o tym, że nie ma się i nie dostanie się od zleceniodawcy żadnego zaświadczenia o dochodach. Dla jednoosobowych działalności takim zaświadczeniem jest wyciąg z konta i tutaj pojawia się kolejna pułapka. Większość samozatrudnionych na własnej działalności uważa, że nie potrzebuje mieć konta firmowego, że wystarczy jedynie osobiste. Tym czasem nic bardziej mylnego ponieważ może się okazać, że nagle potrzebny będzie jakiś kredyt na firmę. Wtedy jedynym zaświadczeniem o dochodach będzie właśnie konto firmowe i historia na nim.
Większość osób szukających pracy decyduje się świadomie na samozatrudnienie na własnej działalności. To jest na pewno o wiele lepsze rozwiązanie aniżeli umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Jeśli jesteśmy na własnej działalności to zawsze możemy sobie odliczać koszty, co zmniejsza jednocześnie podatek do zapłacenia. Wiele rzeczy i towarów, które się kupuje można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności a co za tym idzie pomniejszyć trochę zobowiązania podatkowe. Na pewno też na tej formie zatrudnienia można zyskać przy każdej wypłacie, dzięki temu, że można liczyć na większe stawki aniżeli przy umowie o pracę. Jednakże dzięki temu wiele zaoszczędzi też zleceniodawca, który zapewnia Wam możliwość współpracy i zarobkowania na własny rachunek. Przede wszystkim zawsze może liczyć, że samozatrudniony będzie stronił od wymigiwania się od pracy zwolnieniem lekarskim. To się po prostu nie będzie w ogóle opłacić. Dzięki takim kompleksowym rozwiązaniom współpracy każda ze stron będzie bardzo zadowolona. Poza tym warto pamiętać, że samozatrudnienie to nic strasznego. Naprawdę jedynie fakt, że trzeba ogarnąć swoją działalność może powodować lekkie obawy, ale w gruncie rzeczy okazuje się, że to naprawdę zupełnie nic strasznego. Z wszystkim można sobie poradzić samemu, więc nie trzeba nawet wynajmować biura księgowego. Może być trudno jedynie na początku, gdzie trzeba wszystko poznać i we wszystkim samemu się  zorientować.

Dodaj komentarz