Co raz więcej osób w Polsce decyduję się na to aby odrzucić prace na pełnym etacie na rzecz pracy na swoim – zdalnie jako freelancer. Takie podejście ma zarówno swoje wady jak i zalety.
Pracując zdalnie samemu ustalasz sobie godziny pracy. Dłuższy weekend możesz zrobić w środku tygodniu a czasem możesz zdecydować się na to, że będziesz pracować w nocy. To właśnie Ty ustalasz sobie w jakiej godzinie jakie zadanie wykonasz.
Jeśli jesteś freelancerem to jesteś szefem samego siebie. Nie musisz słuchać niczyich poleceń ponieważ samemu możesz narzucać swój własny rytm pracy i dnia. Jeśli wykonasz wyznaczone czynności w wyznaczonym czasie to tak naprawdę możesz się spodziewać szybszej przerwy. Jeśli nie chcesz robić nadgodzin to tak naprawdę nie musisz się na nie decydować. W tym przypadku sam sobie wszystko narzucasz.
Swoją pracę wykonujesz w dowolnym miejscu i nie musisz się ograniczać tylko do swojego domu. W zależności od specyfiki twojej branży – czy jesteś programistą, grafikiem, tłumaczem czy copywriterem twoje narzędzia pracy to na pewno komputer. Przez wysoki wskaźnik mobilności możesz jednocześnie pracować oraz podróżować. Chociaż i tak duża liczba freelancerów decyduję się na to aby pracować u siebie w domu.
Możesz wykonywać swoją pracę zdalnie a dodatkowo pracować na etacie. Bardzo wiele osób decyduję się na takie połączenie. Czy to jest właściwe podejście? Oczywiście, że TAK! Freelancer ma w tym przypadku opłacony ZUS i tak naprawdę wszystkie zlecenia, które wykona uzyska dla siebie bez konieczności opłaty np. chorobowego. Aby móc się spodziewać wymiernych efektów konieczne jest to aby umieć pogodzić te dwie czynności. Do pełnej motywacji służyć może odpowiednia dyscyplina i wytrwałość.
Zaczynasz i kończysz pracę kiedy chcesz. Jeśli sam sobie narzucisz grafik pracy to konieczne jest to abyś zaczął go przestrzegać i to w bardzo dużym stopniu. Pomyśl o tym, że tak naprawdę jako dobre rozwiązanie możesz zaliczyć ten system w którym pracujesz kiedy chcesz w nocy a kiedy potrzebujesz w dzień. W zależności od tego ile chcesz zarobić w ciągu godziny możesz poświęcać w tygodniu dowolną liczbę godzin. Nie musisz zapisywać się na grafiku o ilości przepracowanych godzin.
Praca zdalna może się wiązać z wadami. Na pewno do nich należy przypisywać brak możliwości przywilejów pracowniczych. Jeśli pójdziesz na urlop to musisz być świadomy tego, że nie możesz liczyć na płatny urlop. Cały potrzebny sprzęt do pracy musisz samemu kupić – nie dostaniesz firmowego laptopa czy telefonu.
Pracując jako freelancer musisz się samemu motywować do działania. Nie masz takiej osoby, która będzie Ci narzucać rytm pracy. Musisz się zdecydować na to, że będziesz w stanie mógł oddzielić swoje życie prywatne od zawodowego.
Jeśli dopiero zaczynasz karierę w pracy zdalnej uświadom sobie to, że tak naprawdę nie będziesz miał aż tak dużej liczby klientów aby brać zlecenia. Nieustannie będziesz musiał pozyskiwać osoby, które będą chciały z Tobą nawiązywać współprace. W wielu przypadkach będziesz wynagrodzony na akord. Zapomnij o płatnej przerwie – jeśli nie pracujesz to nie zarabiasz nic.
Ze względu na rodzaj umowy, najczęściej cywilno-prawna możesz nie otrzymać wynagrodzenia od swojego klienta. Można się czasem spotkać z taką praktyką. Nie jest ona częsta ale może dochodzić do takiej sytuacji, że za swoje zlecenie nie otrzyma się kwoty niezbędnej do zapłaty.
W pracy freelancera to Ty sam jesteś odpowiedzialny za wykonywanie swojej pracy. Brak zlecenia lub niezapłacenie Ci kwoty za twoją pracę jest prawie zawsze wynikiem twojego dobrego lub złego działania. To Ty dbasz o swojego klienta a także Ty ustalasz jaką z nim toczysz politykę – taka która jest nastawiona na zyski przez przyjazne relację czy wręcz odwrotnie. Musisz starać się być elastyczny w swoich działaniach – nie możesz zapominać o swoich kontaktach, które tak naprawdę mogą Ci się kiedyś w życiu przydać.