Zamiast tradycyjnych rusztowań zastosuj liny

industrial-suburbia-1258506-mZastanawialiście się może kiedyś, jak myje się różne elementy na dużych wysokościach? Albo jak maluje się kominy? To robią alpiniści przemysłowi. Jak założyć firmę, która będzie świadczyć prace na wysokości?

Specyfika prac wysokościowych polega przede wszystkim na zastosowaniu lin zamiast tradycyjnych rusztowań. Dzięki temu można dotrzeć do miejsc, do których zwykłe rusztowania czy nawet wysięgniki nie sięgają. Jeśli zamierzasz zająć się takim biznesem, musisz wiedzieć o paru podstawowych sprawach.

Najlepiej oczywiście, gdyby osoba chętna do założenia firmy, zajmującej się pracami wysokościowymi, już wcześniej miała styczność z linami. Kursy wspinaczkowe, a zwłaszcza taternictwa jaskiniowego dają znakomite obycie z podstawowym sprzętem do wspinaczki i wykształcają właściwe zachowanie w ekstremalnych warunkach. Sprzęt, który jest wykorzystywany do prac wysokościowych, jest bardzo podobny do używanego w wymienionych sportach. Obok zapoznania się ze sprzętem, na takich kursach poznaje się też techniki i procedury ratunkowe, które mogą uratować zdrowie i życie podczas prac wysokościowych. Oprócz tego są też specjalistyczne kursy, szkolące w zakresie technik dostępu linowego, po których dostajemy odpowiednie zaświadczenie. Bardzo ważne jest też doświadczenie, które pozwala na uniknięcie wielu błędów, a to przekłada się na bezpieczeństwo pracy.

Szkolenie z zakresu technik dostępu linowego to oczywiście podstawa. Ale aby zająć się takimi pracami należy spełnić jeszcze inne warunki. Nikt nie pozwoli wykonywać prac wysokościowych osobie, która nie będzie mieć odpowiednich badań. Wykonuje się je w gabinetach medycyny pracy i uprawniają one do prac na wysokości powyżej 3 metrów. Badania są dokładne i zwykle obejmują także badania psychologiczne. Nie można się temu dziwić, ponieważ praca na wysokości niekiedy nawet 200 czy 300 m, gdy jedynym zabezpieczeniem jest lina, jest wyjątkowo stresująca i tylko osoba ciesząca się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym będzie w stanie ją wykonywać.

Kolejnym warunkiem jest odpowiednie szkolenie BHP. Powinno być ono szczegółowe i omawiać najważniejsze aspekty pracy na wysokości. Instruktaż stanowiskowy musi wskazać, jakie należy stosować zabezpieczenia przy pracach, tak by była ona jak najbezpieczniejsza.

Sprzęt do prac wysokościowych

Zakładając firmę zajmującą się pracami wysokościowymi, należy pamiętać o zakupie odpowiedniego sprzętu. Jeszcze do niedawna alpiniści przemysłowi wykorzystywali zwykle sprzęt stosowany najczęściej w jaskiniach. Dziś pojawia się coraz więcej specjalistycznego oprzyrządowania, które jest zaprojektowanie specjalnie do wykonywania prac wysokościowych, ułatwiając wiele czynności.

Do najważniejszych elementów wyposażenia firmy wysokościowej należą oczywiście liny. Muszą być solidne, z dobrej wiarygodnej firmy, z odpowiednimi atestami. Nie warto inwestować w najtańsze i niesprawdzone, ponieważ może się to zakończyć w sposób tragiczny. Liny należy często sprawdzać, czy nie pojawiły się przetarcia i inne zniszczenia. W przypadku pojawienia się takich zmian, koniecznie trzeba je wymienić.

Cały sprzęt, który używany jest podczas prac wysokościowych powinien mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Dotyczy to zarówno lin i uprzęży, jak i sprzętu zabezpieczającego oraz pozwalającego się przemieszczać po linie. Dzięki temu wiemy, że będziemy używać bezpiecznego sprzętu. Państwowa Inspekcja Pracy zwraca szczególną uwagę na dobór właściwego sprzętu z atestami.

Zakładając firmę zajmującą się pracami na wysokości, trzeba pamiętać, że nie jest to zajęcie dla pojedynczej osoby. Zawsze pamiętać należy, że praca na wysokości jest pracą zespołową. Niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z tą profesją sprawiają, że pracujący musi mieć zabezpieczenie w postaci kolegi, który szybko zareaguje w razie zagrożenia.

Należy się też liczyć z tym, że zlecenia, jakie będziemy realizować, bardzo często są w różnych miejscach, z regułyodległych od miejsca zamieszkania. Dlatego trzeba się przygotować na częste i nieraz dość długie wyjazdy w teren. Nie można ukrywać, że jest to praca nie tylko stresująca, ale i wyczerpująca fizycznie. Daje jednak sporo satysfakcji, nie tylko finansowej.

Dodaj komentarz