Zwalczanie szkodników – firma DDD

Dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja – to podstawowe usługi, jakie oferują firmy zajmujące się likwidacją szkodników. Jednak niektóre firmy DDD mają w swojej ofercie również odkomarzanie oraz fumigację. Firmy deratyzacyjne świadczą usługi zarówno dla indywidualnych, jak i instytucjonalnych klientów: szkół, szpitali, zakładów użyteczności publicznej. Klientami firm deratyzacyjnych są również placówki związane z branżą spożywczą, zobligowane po wprowadzeniu przepisów unijnych do stałego monitoringu szkodników. Zgodnie z wymogami systemu zapewniania jakości IMP oraz HACPP wszystkie zakłady uczestniczące w obrocie żywności (od producentów poprzez magazyny dystrybucyjne po punkty sprzedaży) muszą mieć podpisaną umowę z firmą deratyzacyjną. To zaś sprawia, iż popyt na na usługi deratyzacyjne jest spory i – przy odpowiedniej determinacji właściciela -firma może szybko znaleźć grupę stałych klientów.

Zakładanie firmy

Aby rozpocząć działalność, wystarczy zarejestrować firmę na stronie CEIGD – nie trzeba się ubiegać o specjalne pozwolenia i koncesje. Warto też podkreślić, iż koszty uruchomienia działalności firmy DDD są zdecydowanie niższe niż w wielu innych branżach. Wiele osób zaczyna od opryskiwacza kupionego w sklepie ogrodniczym i kompletu preparatów przeciw insektom, tak więc ich inwestycja początkowa wynosi zaledwie 200 złotych. Tak postępują jednak tylko te osoby, które traktują działalność w branży DDD jako dochodowe zajęcie uboczne.

Jeśli zamierzamy uczynić z firmy deratyzacyjnej podstawowe źródło dochodu, musimy wybrać bardziej profesjonalne podejście.

Kursy i szkolenia

Przede wszystkim musimy zdobyć fachową wiedzę z zakresu entomologii, biologii oraz chemii i umieć ją wykorzystać w codziennej pracy. Profesjonalne przygotowanie zawodowe możemy zdobyć na szkoleniach organizowanych przez PSDDDiD. Jednodniowy kurs stanowi wydatek około 250 zł, natomiast za kurs podstawowy zapłacimy około 1500 zł. Cały cykl szkoleniowy trwa łącznie 200 godzin i kończy się uzyskaniem dyplomu specjalisty (ważne – tytuł co pięć lat trzeba odnawiać).

Natomiast jeśli zamierzamy się dodatkowo zająć fumigacją, musimy zaliczyć obowiązkowe szkolenia państwowe, przeprowadzane przez Inspektora ochrony roślin. Zwalczanie szkodników zbożowych z użyciem odymiacza jest możliwe jedynie po uzyskaniu stosownego zezwolenia.

Udział w szkoleniach, konferencjach naukowych i sympozjach – poparty dyplomami i certyfikatami zawodowymi – zwiększa wiarygodność firmy i pozwala na szybsze zdobycie klientów.

Sprzęt

Aby nasza firma została uznana za firmę profesjonalną, powinna być wyposażona w następujące urządzenia: opryskiwacz ciśnieniowy, lampy owadobójcze, stacje trutek, elektroniczne odstraszacze myszy oraz szczurów, pułapki i detektory, karmniki deratyzacyjne, stacje bajtowe, chwytacze, odzież ochronną (kombinezony, maski przeciwpyłowe). Musi również korzystać z atestowanych preparatów chemicznych, bezpiecznych dla ludzi i zwierząt domowych (środki owadobójcze muszą mieć pozwolenia Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz akceptację Państwowego Zakładu Higieny).

Dodaj komentarz