Wiele pasjonatów gotowania pragnie prowadzić własny biznes w postaci restauracji. Nie da się ukryć, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja biznesowa, aczkolwiek musimy wiedzieć, że wymaga więcej pracy niż zakłada wiele osób. Dobrze prosperująca restauracja w istocie przynosi zyski, ale żeby stworzyć taki biznes, trzeba włożyć w niego ogrom pracy.
Przede wszystkim praca restauratora nie ogranicza się do sprawowania „zwierzchnictwa” nad załogą, wydawania rozkazów i zbierania zysków, żeby stworzyć dobrą restaurację trzeba mieć do tego podstawy, świetny, intrygujący pomysł. Przede wszystkim chodzi tutaj o fakt, że ostatnio nastąpił wysyp restauracji i to naprawdę bardzo dobrych, a więc trzeba mieć pomysł, który przebije się ponad inne. Nie można też liczyć na to, że ludzie przyjdą, bo muszą coś zjeść, jeśli chcemy mieć zysk, jedzenie musi być dobre, a składniki dobrze wyselekcjonowane.
Restauracja – moje marzenie. Wiele osób marzy o posiadaniu restauracji, ale w 90% przypadkach pojawia się ten sam problem – brak jakiegokolwiek doświadczenia w pracy restauracyjnej, a przecież każdy kucharz wielokrotnie powtarza – żeby zostać dobrym restauratorem musisz przejść przez wszystkie etapy – od osoby na zmywaku, przez kelnera, pomoc kuchenną, kucharza, a dopiero potem właściciela, bo wtedy wiesz, na czym polega ta praca. Najgorzej jest wtedy, gdy restauracje otwiera ktoś bez pasji do gotowania, tylko z pasją do jedzenia, owszem to też ma znaczenie, ale tylko osoba z doświadczeniem kulinarnym jest w stanie ocenić, czy zatrudniony kucharz dobrze wszystko gotuje, dba o porządek.
Dobrym powodem dla założenia biznesu – jest brak podobnej oferty w najbliższym sąsiedztwie, ale trzeba też dobrze przeanalizować to, dlaczego wcześniej nikt nie wpadł na taki pomysł, może w tym miejscu nie ma zapotrzebowania na takie usługi. Również w przypadku restauracji, bardzo ważne jest to, aby zbadać rynek, dowiedzieć się, dlaczego w danym miejscu nie ma restauracji, czego potrzebują lokalni ludzi, bo to typ biznesu, który kierujemy do najbliższego sąsiedztwa, a nie jak w przypadku e-biznesu całego kraju, a nawet zagranicy. Oczywiście z czasem, gdy nasza restauracja zyska dobra pozycję, będzie wspominana w artykułach w gazetach lub też wszyscy goście będą ją polecać inny, na pewno znajdzie się większa liczba odbiorców, ale jak już wspominano – podstawą są lokalni odbiory.
Musimy też zauważyć, że biznes, jakim jest restauracji wymaga dużych nakładów finansowych, zwłaszcza na samym początku. Przejmując istniejący już lokal te wydatki są mniejsze, ale zawsze trzeba kupić całe wyposażenie, talerze, garnki, ale również składniki. Bardzo ważny jest też sam wystrój Sali, bo wiadomo, że wiele osób wchodząc do restauracji na początku ocenia wygląd, a on naprawdę potrafi zniechęcić do przebywania w tym lokalu.
Patrząc na te wszystkie aspekty związane z prowadzeniem restauracji, nie da się ukryć, że jest to ciężkie wyzwanie, zwłaszcza, że biznes ten wiąże się z pracą 7 dni w tygodniu, również w dni świąteczne, aczkolwiek wiele zależy od tego, jakie mamy w wtedy obłożenie i czy jest to opłacalne. Zwykle jednak restauracje oblegane są również w święta. Ponadto restauracja, która chce przeciągnąć klientów nie może zamykać się o 17, czy 18, pracujemy, więc do 22. Owszem, po pewnym czasie, gdy wypracujemy markę, poznamy pracowników, można pozwolić sobie na więcej swobody, ale na początku nie jest to możliwe, bo to ten typ biznesu, gdzie musi być dobry kierownik, a jeśli takiego nie mamy, sami musimy sprawować tę rolę.