Szkoła językowa – czy warto zakładać?

language-school-834138_1280

Filologia to popularny kierunek studiów, a zapotrzebowanie na ludzi ze znajomością języków obcych rośnie, co sprawia, że pozornie rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli języków obcych, ale czy na pewno szkoła językowa może być ciekawym pomysłem na biznes? Warto przyjrzeć się temu z bliska i dobrze zastanowić przed otworzeniem takiego właśnie biznesu.
Jak w każdym biznesie bardzo ważne jest badanie rynku, aby mieć pewność, czy jest zapotrzebowanie na tego typu usługę. Przeważnie, jeśli chodzi o języki, których uczy się w szkole, zapotrzebowanie zawsze jest, o ile nie mamy do czynienia z naprawdę niewielką miejscowością, gdzie powstała już szkoła lub z bardzo dużym miastem, gdzie szkoła językowa mieści się na każdym osiedlu. Nie obędzie się jednak bez sprawdzenia rynku, zapotrzebowania na dane języki, zwłaszcza, j犀利士
eśli szkoła oferuje mniej popularne języki.
Ważne jest nie tylko sprawdzenie ilości szkół, ale i pobliskich uczelni. Wielu studentów udziela korepetycji oferując bardziej atrakcyjne ceny niż szkoły językowe i takiej konkurencji nie należy lekceważyć, a uwzględnić w swoich badaniach rynku, zwłaszcza, gdy w danym mieście znajduje się wielki wydział filologiczny.
Trzeba pamiętać, że otwieranie szkoły językowej nie musi wiązać się z wynajęciem dużego lokalu w centrum, czasem lepiej skupić się na obrzeżach, gdzie jest mniej tego typu usług, po za tym wielu filologów zaczyna swoją działalność od pracy we własnym domu, a nie w wynajętym lokalu, co oczywiście bywa naprawdę kosztowe i zniechęca do założenia biznesu.
Chociaż w większości przypadków mamy raczej do czynienia z dobrowolnym otwarciem własnej działalności gospodarczej, nie możemy zapominać, jak istotne jest tutaj to, że wiele osób działa nielegalnie, udziela korepetycji i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, ale nagle znajdzie się osoba, która z zazdrości zgłosi to w odpowiednim urzędzie. Niestety bardzo często dotyczy to filologów w małych miejscowościach, którzy jednocześnie pracują na etacie w szkole i przez zazdrość ich nielegalna działalność została zgłoszona. Warto tutaj też podkreślić, że czasem zgłoszenie działalności jest dla nas bardziej korzystne z punktu finansowego, bo mając firmę możemy nawiązać współpracę z innymi farmami, oferując na przykład kursy dla pracowników, różne szkolenia, niestety bez odpowiedniej umowy nie mamy takiej możliwości, bo żadna firma nie pracuje bez umowy, a umowa o dzieło, czy inna forma, nie zawsze jest dla firm opłacalna, zdecydowanie bardziej wolą wstawione przez firmy faktury.

Dodaj komentarz