Jak to możliwe, że czasy PRL, które obiektywnie były przecież niebezpieczne, ponure i ciężkie do zniesienia, dziś są wspominane z rozrzewnieniem? Mało tego – sentyment Polaków do minionej epoki można przekształcić w bardzo dochodowy biznes.
Wielu naukowców badało zjawisko sympatii do PRL w dzisiejszych czasach. Prawdopodobnie ma ona podłoże w podświadomej tęsknocie nie tyle za socjalizmem, co za młodością – zwłaszcza obecne pokolenie 30- i 40-latków bardzo dobrze wspomina beztroskie czasy dzieciństwa. Chętnie opowiadają o tym swoim dzieciom. Tu właśnie wkraczają pomysłowi handlarze przedmiotami inspirowanymi Polską Ludową – tworzą gry o tematyce PRLowskiej, produkują różne gadżety opatrzone socjalistycznymi hasłami, które teraz wzbudzają sympatię a nie gniew, malują plakaty i obrazy w duchu socrealizmu – Polacy zapomnieli już o grozie tamtych lat, zostały wspomnienia absurdów, z których bez strachu można się śmiać. Dopiero teraz rany po stalinowskich czasach goją się naprawdę.
Furorę robią gry planszowe. Wymyślenie takiej zabawy, która angażuje całą rodzinę i do tego nauczy dzieci czegoś o tamtych czasach, to recepta na sukces. Kilka polskich gier, stworzonych właśnie w celach edukacyjnych bardziej niż rozrywkowych, sprzedaje się w wielotysięcznych nakładach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Warto spróbować swoich sił i stworzyć coś równie chwytliwego.
Kolejnym wabikiem na klientów rozrzewnionych wspomnieniem młodości są ubrania retro. Wbrew pozorom, produkowana w tamtych czasach odzież była często solidna i dobrej jakości, miała też swój specyficzny urok. Salony fryzjerskie i kosmetyczne coraz częściej są odwiedzane prze kobiety, chcące zrobić sobie fryzurę lub makijaż inspirowany tamtymi czasami.
Można zarobić też na sprzedaży oryginalnych reliktów minionej epoki, takich jak plakaty, radia, samochody czy meble. W cenie są też ich imitacje. Aby jednak taki biznes był dochodowy, trzeba szukać pamiątek w bardzo wielu miejscach, odwiedzać często prywatne domy, by kupić zachowane przed upływem czasu przedmioty.
Innym dobrym pomysłem na zbicie majątku dzięki wspomnieniom jest organizacja imprez tematycznych. Wieczory panieńskie czy kawalerskie w stylu PRL cieszą się coraz większą popularnością. Niektórzy mogą również zażyczyć sobie urodziny w tym stylu. Nawet kinderbale coraz częściej są organizowane na PRLowską modłę. Polska zaczyna naprawdę szaleć za minioną epoką.
W branży gastronomicznej także widać rosnącą popularność zarówno lokali, jak i poszczególnych dań, przekazujących ducha PRL. Tak oblegane w czasach Polski Ludowej bary mleczne rosną na miejskich starówkach jak grzyby po deszczu. Wspaniale jest zanurzyć się w smaki dzieciństwa i lat młodzieńczych – barszczyk, pierogi, pyzy czy kotlety mielone. Dla osób bardziej dostojnych wiekiem oferowane są bary typu „wódka i zakąska” – bardzo rozpowszechnione kiedyś lokale, do których można było zajść po pracy i spotkać się z kolegami. Także menu restauracji pozwala powrócić do tamtych czasów – w ofercie pojawiają się domowe smaki, proste, siermiężne i syte obiady z rodzaju „jak u mamy”.